• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • انواع گردشگر

  انواع گردشگر

  در واقع این هدف و خواسته گردشگر است که انواع گردشگری را مشخص میکند و گردشگری بر اساس خواسته و هدف فرد با گروه گردشگر و توریست تقسیم بندی میشود .

   

  در واقع این هدف و خواسته گردشگر است که انواع گردشگر را مشخص میکند و گردشگری بر اساس هدف و خواسته فرد یا گروه گردشگر و توریست تقسیم بندی میشود .

  الف- گردشگری فرهنگی (Cultural Tourism )

  یکی دیگر از انواع گردشگر گردشگری فرهنگی است .مقصود از گردشهای فرهنگی بحث درباره آن بخش از این صنعت است که بر جذابیت های فرهنگی توجه خاصی می کند. این جنبه های جذاب متفاوت اند و شامل کارهای انجام شده، موزه ها، نمایشگاه ها و از این قبیل چیزها می شود.

  گردشگری فرهنگی

  گردشگری فرهنگی ارتباط نزدیکی با گردشگری با علایق ویژه دارد ولی حوزه آن وسیع ترمی باشد. مسافرت بمنظور آشنایی با سایر فرهنگها و دیدن جنبه های هنری فرهنگهای قدیمی به زمانهای رم و یونان قدیم باز می گردد. امروزه این نوع از گردشگری شهرت بسیاری پیدا کرده و از سوی سیاستگذاران جهانگردی با اقبال بالایی روبرو شده و بعنوان یک شکل بسیار خوب از گردشگری «گردشگری هوشمندانه» شناخته می شود.

  گردشگری فرهنگی بسیاری از عناصر بازار گردشگری را مشتمل می شود:

  1ـ بازدید از جاذبه ها و مقاصد قدیمی و حضور در جشنهای سنتی

  2ـ سفر به قصد استفاده از غذاها و شرابهای محلی، منطقه ای

  3ـ تماشای رخدادها ورزشی سنتی و شرکت در فعالیتهای تفریحی محلی

  4ـ بازدید از کارگاه ها شامل مزارع، مراکز صنعتی یا کارخانجات

  ب – اکوتوریسم  (Eco Tourism )

  یکی دیگر از انواع گردشگر گردشگری زیست محیطی است .در ادبیات فارسی اکوتوریسم به جهانگردی زیست محیطی یا طبیعت گردی مشهور است .

  اکوتوریسم یک مسافرت و دیدار زیست محیطی مسئولانه به مناطق طبیعی نسبتاً دست نخورده بوده، و هدف آن لذت بردن و استفاده از طبیعت است

   

  اکوتوریسم

  مشخصات اکوتوریسم چیست ؟
  اکوتوریسم دارای مشخصات چهارگانه زیر است:

  1-   وابسته به طبیعت باشد.

  2-   از لحاظ اکولوژیک پایدار باشد و به عبارتی کمترین آسیب و اثرات سوء را برای طبیعت نداشته باشد.

  3-   آموزش و ارایه ارزشهای منطقه مورد بازدید، عنصر اصلی آن بازدید باشد.

  4-   جوامع محلی و میزبان در آن مشارکت داشته باشند.

  فعالیتهایی که اکوتوریسم به شمار نمی‌روند که عبارتند از شکار، اسکی و تورهای ماجرا جویانه که اثرات تخریبی فراوان به محیط زیست طبیعی وارد می‌کنند.

  ج – گردشگری مذهبی و زیارتی (Religious Tourism )

  یکی دیگر از انواع گردشگر گردشگری مذهبی وزیارتی است .این نوع از جهانگردی یکی از رایج ترین اشکال جهانگردی در سراسر جهان است. جاذبه های مذهبی، زیارتگاه ها و اماکن مقدسه هر ساله تعداد زیادی از جهانگردان را به سوی خود جلب می کنند. تأسیسات اقامتی و پذیرایی این نوع از جهانگردی مانند مسافرخانه ها و زایرسراها با توجه به بافت اجتماعی و فرهنگی و عقیدتی جهانگردان دارای ویژگیهای خاص خود است که در هر کشوری از تنوع بسیار زیادی برخوردار است .

  مسجدالاقصی

  مردم با توجه به دین و مذهبی که دارند به مکانهای مختلف جهت مقاصد زیارتی سفر می کنند. مسیحیها به واتیکان می روند مسلمانان به مکه و یهودیان به  سفر می کنند.

  سفرهای زیارتی در بین مسلمانان از اهمیت بیشتری نسبت به سایر ادیان برخوردار است. در این مورد سفر به مکه معظمه از دلایل قوی این ادعا است. همه ساله میلیون ها مسلمان از کشورهای مختلف دنیا جهت زیارت خانه خدا به مکه سفر می کنند.

  د – گردشگری سلامتی (Health Tourism )

  در این شکل از گردشگری، افراد عمدتاً با اهداف پزشکی به محل دیگری سفر می کنند. در این سفرها معمولاً افراد دیگری شخص بیمار را همراهی می کنند که آنها هم جزو گردشگران درمانی محسوب می شوند. در این سفرها شخص بیمار برای معالجه گذران دوران نقاهت، تغییر آب و هوا به توصیه دکتر و یا … و همچنین استفاده از آبهای معدنی شفابخش به سفر می رود.

  گردشگری سلامت

  توریسم سلامتی یکی از پایه های توسعه جهانگردی در اروپا به شمار می آید. رواج مزرعه های سلامتی در اروپا و آمریکا امروزه بسیاری زیاد شده و مردان و زنان برای کاهش وزن خود به آنجا سفر می کنند. امروزه کشورهای همچون ترکیه و ایران بر اساس اقلیم و شرایط خود در تلاش هستند . سهم قابل توجه ای از این نوع گردشگر را تصاحب کنند . ترکیه امروزه بعد از آمریکا و آلمان سومین کشور در جذب گردشگر سلامت است و علت آن آماده سازی بیمارستانهای بسیار مجهز در شهرهای بزرگ و توریستی خود از قبیل استانبول ، آنکارا و آنتالیا می باشد . و ایران هم در شهرهای همچون شیراز ، تهران ، مشهد و تبریز توریستهای سلامت بسیاری را توانسته از کشورهای عراق ، عمان و افغانستان جذب نماید .

  ه – سفرهای حادثه جویی (Adventure Tourism )

  یکی دیگر از انواع گردشگر گردشگری هیجانی است .بسیاری از افراد در سفر دست به کارهایی می زنند که مخاطره آمیز است و می خواهند در این زمینه تجربه هایی به دست آورند. برخی از افراد که به سفر می روند می خواهند از راه های جدید یا غیرعادی مهارت ها و توانایی های جسمی خود را بیازمایند . به همین منظور به کوهنوردی، قایقرانی یا صخره نوردی می روند. برخی هم می خواهند بدون استفاده از وسایل و ابزار جدید با طبیعت روبه رو شوند .

  گردشگری حادثه جویانه

  انگیزه هر چه باشد، این جهانگردان درصدد رفتن به مکان هایی هستند که بتوانند تجربه ای مخاطره آمیزی کسب کنند. بطور کلی سفرهای مخاطره آمیز یا حادثه جویانه بالای کوه ها، روی رودخانه ها، جنگل ها و این گونه پدیده های طبیعی انجام می شوند و در دهه های اخیر این نوع از گردشگری جایگاه بسیار زیادی را در بین جوانان پیدا کرده همچون ورزشهای مخاطره آمیزی چون اسکی و فرود از قله های کوه ها با چوب اسکی ، رفتینگ در رودخانه های خروشان و سقوط ازاد با لباسهای خفاشی .

  ه-  گردشگری ورزشی (Sport Tourism )

  یکی دیگر از انواع گردشگر گردشگری ورزشی است .در حال حاضر کمپانی ‌های مسافرتی زیادی در سازمان‌هایشان در زمینه توریسم ورزشی تخصصی شده‌اند و در حال رشد و ترویج فرهنگ‌ ورزشی برای پرکردن اوقات فراغت هستند. همینطور وقایع ورزشی مهم کمک می‌کنند تا طی یک جریان طولانی مقاصد بزرگ و مهم گردشگری بین‌المللی به هم به پیوندند و همچنین باعث عوض شدن تصویر ذهنی توریست از کشور میزبان می‌شوند. موفقیت المپیک سیدنی این واقعیت را نشان می‌دهد.دادن اجازه ساخت و خلق تسهیلات برای روی صحنه آوردن وقایع ورزشی، بسیار مطلوب است خصوصاً برای مردم ساکن، دانش آموزان و دانشجویان  وحتی توریست‌های ملی یا خارجی مفید خواهد بود امیدواریم که تعمق زیادی در این مساله اعمال شود.

  گردشگری ورزشی

  ورزش و گردشگری دو نیروگاه افزونگر عظیم اقتصادی در قرون جدید هستند . در عصر حاضر توریسم بزرگترین صنعت رشد یافته جهانی است. علی رغم وضع بدی که توریسم بین‌المللی در جنگ جهانی دوم پیدا کرد. در سال 2001 تعداد توریست به 689 میلیون رسید.

  و- بوم گردی و سفر به روستاها

  اصولاً بازار گردش ها و مسافرتها در مناطق شهری و پیشرفته توسعه می یابد. بسیاری از ساکنان این مناطق پیشرفته می خواهند از این محیط بسیار تصنعی و متجدد فرار کنند و به مناطق کمتر توسعه یافته و بی آلایش پناه ببرند. اینها به گردش یا سفر به مناطق روستایی می روند. نمونه گردش یا مسافرت به مناطق روستایی سفرهایی است که مردم به مناطق کشاورزی می روند و این مسافرت را می توان در اروپا مشاهده کرد.

  بومگردی

  یکی از ویژگیهای عمده این گونه سفرها یا گردش ها تجربه ای است . افراد در محیط کاملاً متفاوت به دست می آورند . می بینند که شیوه زندگی افرادی که در آن مکان ها زندگی می کنند . تا چه اندازه با زندگی در شهرهای امروزی متفاوت است. به سبب همین ویژگی های است که مشخصات محیطی مقصد برای مسافر اهمیت زیادی دارد.

  امروزه اقامتگاههای بسیار زیادی در روستاههای ایران به عنوان اقامتگاههای بومگردی معرفی میگردد که باعث رشد و توسعه روستاهای هدف شده است .برای آگاهی از تورهای گردشگری به سایت قوی سیاه پارسیان مراجعه نمایید .