• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • ایرانشهر

  آشنایی با جاذبه ها و آداب و رسوم ایرانشهر در سیستان بلوچستان:

  در گذشته به ایرانشهر پره یا پهره (به عربی فهره) می گفتند. ما می توانیم بقایای اولین سکونتگاه های انسانی را در مکان های باستانی مانند بمپور ، خوراب و اسپیدج پیدا کنیم.

  علاوه بر این ، قلعه های متعدد در این شهر نشانگر رونق و اهمیت آن در دوره های مختلف است. قدمت قلعه بامپور به دوران ساسانیان و ساخت قلعه ناصری به دوره قاجار برمی گردد .

  این نشان دهنده اهمیت شهر در حفاظت و دفاع از منطقه سیستان و بلوچستان است.

  شهر بمپور از زمان سلسله افشارید تا عصر قاجار مرکز حکومت در استان بلوچستان بود. اما پس از دوره قاجار و تمرکز مراکز قدرت در ایرانشهر ، بمپور اقتدار خود را از دست داد.

  در زمان حمله اسکندر ، ایرانشهر منطقه ای زراعی و سرسبز بود ، اما با گذشت زمان ، به دلایل مختلف این شهر ویران شد.

  تور لحظه آخری کیش    تور لحظه آخری ترکیه   رزرو بلیط هواپیما

  ایرانشهر

  ایرانشهر یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان است. این شهر از شمال به شهرستانهای خاش و زاهدان ، از جنوب به چابهار ، از غرب به بم ، بامپور و فنوج و از شرق به سراوان و زابلی می رسد.

  بعلاوه ، در شمال شرقی به ایراندگان ، در جنوب شرقی به راسک و پیشین ، در جنوب غربی به مناطق نیکشهر ، قصرقند و لاشار و در شمال غربی به شهرستان دلگان نزدیک است.

  جاذبه های گردشگری تاریخی

  • قلعه تاریخی ناصری ، قلعه بمپور ، چشمه آبگرم بزمان ، مجتمع تفریحی بستان ، مجموعه نخلستان ، قلعه ایرانشهر ، قبرستان اسپیدج ، بقایای تاریخی فرهنگ لادیزیان ، غار ملا سلیمان معروف به هو سلیمان از جاذبه های دیدنی است.

  جاذبه های طبیعی

  رودخانه بامپور، چشمه آب گرم بازمان، چشمه معدنی کاتوکان، رودخانه دامان

  صنایع دستی

  آژانس مسافرتی قوی سیاه پارسیان

  اینستاگرام