• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • تالاب انزلی

  آشنایی با تالاب انزلی استان گیلان

  یکی از مهم ترین شهر های استان گیلان از لحاظ اقتصادی و گردشگری، شهر بندر انزلی است. این شهر از جاذبه های طبیعی بسیار زیادی برخوردار است و سالانه میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. تالاب انزلی یکی از جذاب ترین مناظر طبیعی شهر بندر انزلی است که بسیار طبیعت بکر و جذابی دارد.

  تالاب انزلی

  تالاب چیست؟

  ترکیب اکو سیستم های خشکی و دریایی موجب پایدار شدن زیستگاه های می شوند که به آنان تالاب یا مرداب می گویند.

  انزلی

  تالاب انزلی در ساحل جنوب غربی دریای خزر همچون نگینی می درخشد. تالاب با مساحتی در حدود 20 هکتار در شمال ایران است. مرداب انزلی از جالب ترین و بزرگترین زیستگاه های طبیعی جانوران ایران محسوب می شود و هرساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی که از کشور های همسایه شمالی به ایران مهاجرت می کنند می باشد.

   

  تالاب انزلی

  مجموعه این تالاب شامل 4 بخش می باشد:

  بخش شرقی

  بخش غربی آبکنار

  بخش مرکزی

  سلکه و سیاه کشیم

  این تالاب در فهرست رامسر قرار داشته است و منطقه ثبت شده واین چهار بخش از نظر خصوصیات فیزیکو شیمیایی و مرفولوژیک و فیتوا کولوژی و جغرافیایی دارای تفاوت های چشمگیر بوده است.

  تالاب انزلی جزء تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور بوده و دارای 11رود اصلی و30 رود فرعی است، که پس از ابیاری مزارع و شالیزارها به همراه جریان های سطحی حوزه آبریز تالاب به آن وارد می شوند .

  عمق آب این تالاب در بهار و نواحی غربی به 5/2 متر می رسد.

  آب و هوا تالاب

  تالاب به طور کلی در تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های ملایم دارد، مشخصات جوی تالاب انزلی شبیه به انزلی و غازیان است بجز آنکه مقدار رطوبت تالاب بیشتر از مناطق مجاور است. مختصات جوی این منطقه با حداکثر مقدار بارندگی سالیانه در زمستان و حداکثر میزان رطوبت در تابستان را مشخص می کند.