• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • تنگه بسفر<ترکیه>

  • 6 واقعیت تنگه بسفر که باید بدانید:

  تنگه بسفر یک تنگه طبیعی است که در شمال غربی ترکیه واقع شده و دریای سیاه را به دریای مرمره متصل می کند. این راه آبی که با نام تنگه استانبول نیز شناخته می شود ، قسمت اروپایی این شهر را از قسمت آسیایی خود متصل می کند و بنابراین به عنوان یک آبراه بسیار استراتژیک در منطقه باقی می ماند.

  برای قرن ها ، تنگه بسفر نقش عمده ای در تجارت دریایی جهان داشته است

  • طول و عرض تنگه بسفر چقدر است؟

  طول این راه آبی نمادین 31 کیلومتر (19 مایل) و عرض آن بین 730-3300 متر متغیر است.

  • آیا تنگه بسفر مهم است؟

  تنگه بسفر جایگاه قابل توجهی در نقشه بین المللی دریایی دارد زیرا این یک آبراه شلوغ است که علاوه بر قایق های ماهیگیری و مسافربری محلی ، روزانه شاهد حضور بسیاری از کشتی ها و تانکرهای نفتی است.

  اهمیت تنگه بسفر در این واقعیت نهفته است که یک مسیر حمل و نقل مهم است که دریای سیاه را با اقیانوس های جهان پیوند می دهد

  همانطور که در نقشه مشاهده می شود ، نقشه تنگه بسفر در یک کانال حمل و نقل مهم با موقعیت استراتژیک قرار دارد

  • ترافیک سنگین – مسیر حمل و نقل بسیار شلوغ

  افزایش تعداد شناورهای عبوری از تنگه بسفر یکی از پرترددترین گذرگاه های دریایی جهان است. تخمین زده می شود که این تنگه سالانه جای 48000 کشتی را می گیرد ، که طبق گزارشات به ترتیب سه و چهار برابر ترافیک کانال سوئز و کانال پاناما است.

  میزان ترافیک در تنگه پس از امضای کنوانسیون مونترو در سال 1936 بسیار زیاد شده است. بر اساس کنوانسیون مونترو ، تردد حق عبور آزاد به کشتی های بازرگان را فراهم می کند ، در حالی که حمل و نقل کشتی های جنگی محدودیت هایی دارد. داده ها نشان می دهد که میزان ترافیک از 4500 در سال 1934 به 49304 در سال 1998 افزایش یافته است.

  اما ، به دلیل محدودیت های جدید اعمال شده در حمل و نقل تانکرهای نفتی در سال 2002 ، ممنوعیت حمل و نقل شبانه برای کشتی های بیش از 200 متر ، تعداد کشتی های عبوری از این تنگه از سال 2002 کاهش یافته است.

  • راه آبی دشوار برای کشتی ها – کانال باریک با ترافیک بالا

  تنگه بسفر به دلیل عرض کم در بعضی از قسمت های آبراه یکی از سخت ترین آبراه های جهان برای پیمایش است. عرض تنگه در باریکترین نقطه فقط نیم مایل است و مانعی برای تانکرهای نفت و سایر شناورهای استفاده کننده از تنگه است.

  علاوه بر این ، جریان بسیار سریع در تنگه نیز بر دشواری می افزاید. جریان از شمال به جنوب جریان دارد و خلاف جریان زیر سطح زمین منجر به چرخش و گردابی می شود. به همین ترتیب ، وزش باد از شمال حرکت از انتهای دیگر را بسیار دشوار می کند.

  • مسیر حمل و نقل محبوب

  تنگه بسفر یکی از مهمترین مسیرهای دریایی جهان برای حمل و نقل نفت از منطقه دریای خزر و روسیه به مناطقی از جمله آسیا ، اروپای غربی و جنوبی است.

  حدود 38 درصد روسیه ، یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت خام دریایی در جهان ، صادرات نفت خام دریایی از این تنگه سود می برد.

  این تنگه همچنین مسیرهای اصلی صادرات نفت کشورهای اوراسیا مانند آذربایجان و قزاقستان است. تخمین زده می شود که بیش از 3 درصد از عرضه جهانی یا به عبارت دیگر حدود 3 میلیون بشکه نفت در روز و 20 میلیون تن در سال فرآورده های نفتی از این آبراه نمادین عبور کند.

  اینستاگرام