• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • سفر به شیراز

  سفر به شیراز

  شیراز

  سفر به شیراز شهر عشق و تمدن . میراث فرهنگی یک ملت، نشانه‌هایی از تاریخ یک فرهنگ و یک ملت به شمار می‌رود که روح آن ملت در وجود آنها جنبه ابدیت و نوینی به خود می‌گیرد. میراث فرهنگی یک ملت بیانگر هویت فراموش‌نشدنی آن مردم است و عامل مؤثری در جهت شناختن خویش و شناساندن خود به دیگران به شمار می‌رود.

  چرا سفر به شیراز؟

  شیراز شهر فرهنگ و تمدن

  شیراز فرهنگ‌شهر و هنرشهر ایران در دوران‌های مختلف تاریخی بوده است و چه پیش از اسلام و چه پس از آن، محلی برای پرورش شاعران، ادیبان، هنرمندان، معماران و آفرینندگان به شمار می‌رفته است.

  می‌گویند در زمان عضدالدوله دیلمی کتابخانه بسیار مهمی در این شهر ساخته بودند که همچون کتابخانه‌های فعلی کشورهای بزرگ جهان از قفسه‌های متعددی برخوردار بود که هر یک از آنها دربرگیرنده کتاب‌هایی درباره یکی علوم روز بوده است و از همین رو است که این شهر را قرن‌ها دارالعلم و برج اولیا خوانده‌اند و معتقد بوده‌اند این شهر هرگز از از اولیا خالی نبوده است.

  به واسطه همین علم‌ و هنردوستی، سعدی جهانگرد و شاعر و شیخ شیرازی، بیش از ۷ قرن پیش گفته است:

  “چه شام و چه مصر و چه بر و چه بحر / همه روستایند و شیراز شهر”

  شیراز به دلیل فرهنگ و تمدن و جاذبه های زیبا هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند.

  سفر به شیراز با هواپیما

  شیراز یکی از مهمترین و بروزترین فرودگاههای کشور را داراست که پروازهای مستقیم از شهرهای مختلف داره و به راهتی با خرید از سایت قوی سیاه پارسیان امکان تهیه بلیط ها برای شما مهیاست .

  سفر به شیراز با اتوبوس و قطار 

  شیراز با اضافه شدن ریل قطار از اصفهان در سالهای گإشته به شبکه سراسری ریلی کشور متصل شده و اکان سفر با قطار به وجود اومده و همچنین با اتوبوس به راحتی میتوانید از نقاط مختلف کشور به شیراز سفر کنید .

  بهترین فصل های سفر به شیراز:

  بهترین زمان سفر به این شهر، اردیبهشت ماه و به خصوص از ۱۵ اردیبهشت تا آخر این ماه است. زیبایی های بهار شیراز در ماه اردیبهشت دوچندان می شود و همچنین روز شیراز در ۱۵ اردیبهشت، شما می توانید از جشنواره ها و مراسماتی که در این زمان برگزار می شود نیز لذت ببرید.
  در اردیبهشت دیگر تمام شکوفه های گل ها و درختان بازشده‌اند.بهار و زیبایی هایش سرتاسر شهر را در آغوش گرفته و جایی در شیراز نیست که شما  ازعطر بهارنارنج سرمست نشوید. گشت‌وگذار در نسیمی ملایم و بدون گرمای کلافه کننده  و عطر و رنگی که گل ها در باغ های ایرانی شیراز راه انداخته اند، احساس لذتی سرشار را به شما خواهد بخشید.

  جاذبه های گردشگری :

  آرامگاه حافظ:

  آرامگاه حافظ در مقابل یکی از شلوغ‌ ترین و پررفت‌وآمد ترین خیابان‌های شیراز قرار گرفته آرامگاه، به طور کلی نماد خورشید است؛ اما درون آن نمادهای دیگری نیز وجود دارند. نمای بیرونی گنبد آرامگاه، به شکل کلاه درویشان تُرک است و از آن با عنوان نماد آسمان یاد می شود. درون گنبد مجموعه ای از رنگ های عرفانی است که هر یک نماد خاصی هستند :

  آبی فیروزه‌ای، نماد بهشت

  سرخ ارغوانی، نماد شراب ازلی

  سیاه و سفید، نماد شب و روز

  قهوه‌ای سوخته، نماد خاک

  آرامگاه سعدی:

  معروف به سعدیه محل دفن سعدی، شاعر برجستهٔ پارسی‌گوی است.

  آرامگاه کوروش کبیر

  کوروش، بزرگ مرد تاریخ، از محبوب‌ترین و شهیرترین نامداران ایرانی است که طی دوران های مختلف از او به بزرگی و احترام بسیار یاد شده و در میان تمام ملت ها و ادیان جایگاه ویژه ای دارد.

  آرامگاه شاه شجاع

  یکی از ممدوحان حافظ شیرازی، معروف به شاه شجاع یکی از پادشاهان آل مظفر که ۳۳ سال حاکم فارس بود درون آرامگاه مزین به کاشی و معرق کاری و چهارکتیبه از اشعار شاه شجاع و حافظ درون گنبد و چهار کتیبه از اشعار حافظ در ستایش شاه شجاج در قسمت بیرونی گنبد به خط نستعلیق می باشد.

  این بنا در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

  آرامگاه خواجوی کرمانی

  قبر آرامگاه خواجو مشرف بر دروازه قرآن می‌باشد.

  شاه چراغ شیراز

  شاه‌ چراغ اصلی‌ترین جاذبه‌ی مذهبی شیراز است که از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هست. در این مکان مقدس فرزند امام هفتم شیعیان، امام موسی کاظم (ع) آرمیده است.

  تخت جمشید شیراز

  بنای باشکوه تخت جمشید بی‌شک برترین بنای تاریخی شیراز است، این بنای عظیم در فاصله‌ی ۵۷ کیلومتری شیراز قرار دارد و قدمت آن به ۵۱۸ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. این بنای تاریخی به دستور داریوش، شاه هخامنشی ساخته شده است.

  حمام وکیل :

  یکی از بزرگترین حمام ها با پیشرفته ترین اصول معماری در دوران زندیه

  بازاروکیل: در قسمت مرکزی شهر شیراز و در ضلع شرقی میدان شهرداری قرار دارد یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران و یادگار زیبا از کریم خان زند است.

  مسجد وکیل:  یکی از قدیمی‌ترین مساجد شیراز است که در دوره‌ی کریم خان زند،ساخته شده است.

  باغ جهان نمای شیراز

  قدیمی ترین باغ شیراز که در خیابان حافظ قرار دارد.

  دروازه قرآن

  دروازه قرآن یکی از دروازه‌های به جای مانده از دوره‌های قدیم در شیراز است که امروزه به عنوان یکی از آثار تاریخی این شهر به حساب می‌آید.

  مجموعه پاسارگاد

  مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای گرفته است‌.

  موزه پارس یا عمارت کلاه فرنگی شیراز

  مسجد نصیرالملک شیراز

  مسجدی قدیمی ،زیبا،و پر از رنگ که در نزدیکی شاهچراغ و در خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است.

  ارگ کریمخانی

  ارگ کریم خانی در مرکز شهر شیراز قرار دارد. این ارگ در دوره سلطنت سلسله زندیه ساخته شده‌است و پس از اینکه کریم خان زند شیراز را به عنوان پایتخت خود و این مکان را به‌عنوان مکان زندگی خود انتخاب کرد، به ارگ کریم خانی معروف شد.

  باغ نارنجستان قوام

  باغ دلگشا

  باغ ارم شیراز

   

  غذاهای شیرازی

  شیرازی ها اغلب در وعده صبحانه خود آش سبزی مخصوص شهرشان را می خورند و همچنین، ماست و خرما از خوراکی های اصلی شان به شمار می رود که در مسافرت ها نیز آنها را همراه می برند. اگر به دستورهای غذایی مردم شیراز توجه کنید می بینید که اغلب برنج، ماده اصلی است و به جای گوشت تکه تکه از گوشت قلقلی (کوفته ریزه) استفاده می کنند.

  شیرازی پلو

  این غذای خوش رنگ و بو در حقیقت از مهم‌ترین و اصیل‌ترین غذاهای سنتی شیراز محسوب می شود. شیرازی پلو ترکیبی از مرغ، برنج، بادمجان، زرشک، ماست، زعفران و ادویه‌جات مختلف بوده که هر کدام به تنهایی می‌توانند طعم غذا را دگرگون کنند.

  هویج پلو

  هویج پلو یکی از غذاهای اصلی و محلی شیراز است که به دلیل طعم شیرین آن، در میان شیرازی‌ها بسیار شهرت دارد.

  شکر پلو

  یکی دیگر از غذاهای شیرین شیراز که از نام آن کاملا پیداست، شکر پلو است. این غذا در میان شیرازی‌ها بسیار محبوب است و شکر، برنج، خلال پسته، خلال بادام، خلال پوست نارنگی و زعفران مواد تشکیل‌دهنده آن به شمار می‌روند.

  لوبیا پلو شیرازی

  این پلو با لوبیای چشم‌بلبلی پخته می‌شود. دیگر مواد اصلی این غذای شیرازی، برنج، شوید، زعفران، دارچین و غیره است. لوبیا پلوی شیرازی را در کنار انواع خورشت‌ها سرو می‌کنند یا روی آن گوشت چرخ کرده می‌ریزند.

  کلم پلو شیرازی

  این غذای شیرازی از کلم قمری، پیاز، آرد نخودچی، گوشت چرخ کرده، برنج و سبزی معطر پخته می‌شود. طبخ این غذا راحت است. شیرازی‌ها اغلب کلم پلوی شیرازی را با سبزی خوردن، ماست و سالاد شیرازی می‌خورند. در سفر به شیراز یکی از بهترین رستوران‌های این شهر را پیدا کنید و کلم پلوی شیرازی را امتحان کنید.

  دو پیازه آلو

  دوپیازه آلو از دیگر غذاهای محلی شیراز است که از سیب‌زمینی، پیاز داغ، گوجه‌فرنگی، رب گوجه‌فرنگی و ادویه تهیه می‌شود. شیرازی‌ها سیب‌زمینی را اب‌پز می‌کنند و بعد از پخت و خرد کردن، با پیاز داغ،گوجه‌فرنگی یا رب گوجه‌فرنگی  و ادویه مخلوط می‌کنند. برخی‌ها هم با گوشت خردشده هم دوپیازه را طبخ می‌کنند. اگر به شیراز سفر کردید، دوپیازه آلو را حتما امتحان کنید.

  اشکنه شیرازی

  اشکنه شیرازی جزو غذاهای شیرازی است که بیشتر در وعده شام خورده می‌شود. پیاز داغ را با نعناع و شنبلیله تفت می‌دهند و سپس تخم مرغ را به آن اضافه می‌کنند. این غذای شیرازی را می‌‎توانید با نان خشک که در میان شیرازی‌ها بسیار پرطرفدار است میل کنید.

  کوفته هلوی شیرازی

  شکل ظاهری این غذای شیرازی شبیه کوفته تبریزی است اما طعم آن بسیار متفاوت است. مواد اصلی کوفته هلوی شیرازی، گوشت چرخ کرده، آرد نخودچی، تخم‌مرغ، پیاز، هویج و نرگسی است. گاهی از پیاز داغ و کشمش برای تزیین این غذا استفاده می‌شود. در سفر به شیراز، خوردن این غذا را از دست ندهید.

  کوفته سبزی شیرازی

  از غذاهای اصیل و محلی شیراز می‌توان به کوفته سبزی آن اشاره کرد که بسیار پرطرفدار است. در کوفته سبزی شیرازی مواد غذایی همانند گوشت چرخ کرده، نخود، پیاز و سبزی‌های ترخون، گشنیز، شوید، مرزه و تره به کار می‌رود.
  اندازه کوفته سبزی نسبت به سایر کوفته‌ها کمی بزرگتر بوده و معمولا با نان و سبزی خوردن تازه سرو می‌شود.