• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • جاذبه های گردشگری کردستان و سنندج

  سنندج

  سنندج، از شهرهای غربی کشور است. که به عنوان دومین شهر بزرگ کرد‌نشین و از کلان‌شهرهای ایران شناخته می‌شود. در ابتدا این شهر به «سینه دژ» و پس از آن به «سنه‌دژ»، نامیده می‌شد که با گذشت زمان تغییر کرده و به سنندج امروزی شناخته می‌شود. این شهر دارای بافت سنتی بسیار ارزشمندی است که میراثی گرانبها از عمارات، حمام، مساجد و بازار را برای فرزندان این مرز و بوم، به یادگار دارد. با تور های طبیعت گردی و بومگردی قوی سیاه پارسیان در بهترین اقامتگاههای استان کردستان اقامت کنید. و از بومگردی و طبیعت بینظیر کردستان لذت ببرید .

  سنندج

  دیواندره

  شهرستان دیواندره دارای سه بخش «مركزی»، «كرفتو» و «سارال»، دو شهر «دیواندره» و «زرینه» و نه دهستان است.این منطقه حدود 15 درصد از وسعت استان کردستان را شامل می ‌شود. رودخانه ‌های فراوانی در شهرستان دیواندره جریان دارند که بیشتر آنها از آب شدن برف‌ ها و بارندگی ‌های فصلی جریان پیدا می‌ کنند. دیواندره به علت وجود دشت‌های بسیار وسیع اوباتو و سارال از مراکز اصلی تولید گندم و دامداری استان کردستان است؛ کشاورزی و دامداری در کنار فعالیت‌های خدماتی در اقتصاد و زندگی مردم این منطقه نقش اساسی ایفا می‌کنند. وجود آثار باستانی بسیاری همچون غار کرفتو از تمدن کهن این منطقه حکایت می‌کند که تاریخ آن به دو هزار سال قبل از میلاد می‌رسد.

  روستای پلکانی پالنگان

  این روستا با معماری خاص و مناظر بسیار زیبایی که دارد، یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری کردستان است. بافت روستا بسیار سنتی است و خانه‌ها به صورت پلکانی ساخته شده‌اند. در معماری روستا از سنگ استفاده شده است. چشمه‌های پر آب و جوشان و آبشارهای روان در اطراف روستا جلوه بی‌مانندی به چهره روستا بخشیده است. اگر می‌خواهید به پالنگان بروید باید به شهرستان کامیاران سفر کنید.

  پلنگان

  بلیط هواپیما تهران به سنندج 

  مسجد دارالاحسان سنندج

  مسجد جامع سنندج یا همان مسجد دارالاحسان یکی از با شکوه ترین بناهای اسلامی استان کردستان است که در قلب شهر سنندج و در بافت تاریخی آن احداث شده است. این مسجد تاریخی، یکی از نمونه های برجسته معماری دوره قاجار است که دستور ساخت آن  توسط حاکم وقت سنندج صادر شده است. این مسجد در ضلع شمالی خیابان امام خمینی سنندج قرار دارد.

  عمارت خسرو آباد

  قدمت ساخت عمارت خسروآباد به دوران قاجار و سال ۱۲۲۳ هجری قمری باز می‌گردد. امان الله خان اردلان والی، حاکم وقت کردستان دستور ساخت این بنا را با ۶۰۰۰ متر مربع مساحت صادر کرد. فضای بیرونی عمارت فضاهای مختلفی همچون حمام، اتاق قاپچیان (دربان) و خدمتکارها را شامل می‌شود. برای تزئینات عمارت از گچبری، آجرکاری، روسی‌های زیبا و حوض چلیپا شکل درون آن استفاده شده است که به خوبی یادآور معماری ایرانی است.

  بلیط اتوبوس تهران سنندج 

   کلیسای سنندج

  اواخر سلسله صفویان و حکومت شاه عباس دوم زمانیکه ارامنه توسط عثمانی‌ها به ایران تبعید شدند، عده‌ای از آنها شهر سنندج را برای سکونت انتخاب کردند و از آن زمان به بعد، ساخت کلیسا در این شهر را شروع کردند. کلیسایی قدیمی که هم اکنون در خیابان نمکی و در محله‌ای قدیمی و مسیحی‌نشین سنندج به نام «آغه‌زمان» خودنمایی می‌کند. معماری کلیسا به سبک معماری اصفهانی و تلفیقی از نماسازی سبک بومی مانند طاق نما و ستون‌های آجری است.

  با عبور از سالن کلیسا و چندین پله به حیاط می‌رسید، حیاطی که در قسمت غربی کلیسا قرار دارد و در آن حوضی وجود دارد که چهار درخت بزرگ با عمری بیش از ۵۰ سال آن را احاطه کرده‌اند و در قسمت شمالی حیاط نیز تعدادی سنگ قبر متعلق به اقلیت دینی مسیحیان وجود دارد. کلیسای سنندج سال‌هاست که به بنایی متروکه تبدیل شده است و زمان زیادی می‌گذرد که مسیحیان برای دعا دیگر به این کلیسای تاریخی نمی‌روند و فقط تعدادی از علاقمندان به آثار قدیمی و دانشجویان از کلیسا بازدید می‌کنند. همچنین در این کلیسا پیرزنی که سال‌های جوانی خود را به نگهبانی از آن گذرانده به همراه خانواده خود در کلیسا زندگی می‌کند.

  خانه کرد یا همان عمارت آصف

  این عمارت یکی از باشکوه‌ترین خانه‌های قدیمی است که تاریخ دوران صفویه را برای ما به نمایش می‌گذارد. معماری این خانه از جمله آجرکاری و گچ‌بری‌های آن جلوه زیبایی به بنا بخشیده و در زمان حکومت قاجار و پهلوی نیز گچ‌بری‌های بسیار باشکوهی در خانه به کار برده شده است. عمارت آصف بزرگ‌ترین موزه مردم‌شناسی مرتبط با یک قوم در کشور می‌باشد.

  خانه کرد

  خانه کرد

  مریوان

  یکی از زیباترین و خیره کننده ترین مناطق غرب ایران و استان همیشه زیبا و سربلند کردستان، شهرستان مریوان است. این شهرستان مرزی، همه جوره جذاب و دیدنی است . از جمله مناطق توریستی و فوق العاده ی ایران محسوب می شود. شهرستان مریوان در کردستان که امروزه در لیست هفت شهر گردشگری ایران قرار گرفته است. یکی از مناطق بزرگ پرور ایران در دوره های مختلف بوده و هست. این شهرستان هم تاریخ بسیار قوی و غنی دارد و هم جاذبه های بسیار زیادی دارد.

  سقز

  در نخستین اتحاد ماد، شهر سقز با نام ‹‹ایزیرتا›› پایتخت مادها بود، فرماندهان ماد در اطراف شهر استحکامات ‹‹زیویه›› و ‹‹قپلانتوی›› کنونی (آدامائیت) را برای خود بنا کردند. در این زمان سارگن دوم – پادشاه آشور – به سرزمین ماد تاخته و آن ها را شکست داد و «ایزیرتا»، «زیویه» و «آدامائیت» را ویران ساخت. پس از آن سکاها (سکه) به تجدید بنای این شهر پرداخته و سقز را به نام «اسکیت» (ساکز، سکز) بعنوان پایتخت خود انتخاب کردند .

  سقز

  شهر سقز سابقا در دشتی در جنوب باختری شهر فعلی قرار داشت. که اکنون به «کهنه سقز» یا «سقز کهنه» معروف است. شهر فعلی ابتدا در اطراف بازار به وجود آمد از این رو قدیمی ترین محله شهر، محله بازار است که بعدها در اثر ارتباط تبریز، سنندج و بانه طرفین جاده های آن آباد شد . در حال حاضر، موقعیت طبیعی و نحوه استقرار شهر در دامنه ارتفاعات و گذر رودخانه از کنار آن، این شهر را به یکی از زیباترین شهرهای استان کردستان تبدیل کرده است.

  مسجد دو مناره ی سقز

  تاریخچه مسجد دومناره سقز به زمان شیخ حسن مولان آباد (از عرفای حکیم و ریاضیدان مشهور دوره افشاریه) بر می‌گردد که در بین بیشتر مردمان محلی این منطقه به شیخ حسن مولان آباد شهرت دارد.

  در بدو ورود به مسجد دو مناره که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. می‌توانید معماری بی‌نظیری را ببینید که بر جذابیت بنا می‌افزاید. کاشی کاری‌هایی منحصر به فرد با تزییناتی تماشایی که نشان از هنر دست استادان معمار در زمان‌های گذشته دارد. از دیگر جذابیت‌های مسجد تاریخی دو مناره سقز، می‌توان به شبستانش اشاره کرد که ابعادی ۱۰ در ۱۲ متر دارد. با ورود به ضلع غربی شبستان مسجد دو مناره در سقز، راهرویی نظرتان را جلب خواهد کرد. که به شبستان اصلی راه دارد و به دو اتاق دیگر منتهی می‌شود. این اتاق‌ها در گذشته، محل سکونت طلبه‌های دینی بوده که امروزه یکی از اتاق‌هایش به وضوخانه تبدیل شده است

  حمام خان سنندج

  این حمام در ضلع شمالی بازار قدیم سنندج در خیابان انقلاب واقع شده است . تزئینات داخل حمام و نقوش موجود بر روی دیوار آن در نوع خود بی نظیر و جالب می باشد . حمام در سال 1220 هجری قمری به دستور امان الله خان اردلان ساخته شده و در بین حمام های باقی مانده از گذشته بزرگ ترین و زیباترین حمام شهر است.
  وجود آب‌نماهای متعدد در حمام سرد و گرم و تزئینات وابسته به معماری شامل آهک‌بری پرکار و کاشی‌کاری‌های هفت رنگ که نقوش رومی و محلی دارند از جمله مشخصات بارز این بنای با ارزش است.

  حمام خان سنندج در سال ۱۳۷۷ از سوی اداره کل میراث فرهنگی وقت تملک گردید و کار مرمت و حفاظ آن از سال ۱۳۷۸ آغاز شد.

  بلیط اتوبوس به سنندج            بلیط هواپیما به سنندج             تور طبیعت گردی سنندج 

  اورامانات

  روستای اورامان مرکز دهستان اورامانات است و در جنوب غربی شهر سروآباد قرار دارد . خانه های روستای اورامان به طور کلی از سنگ و اغلب به صورت خشکه چین (بدون استفاده از ملات) و به شیوه پلکانی ساخته شده است . این روستا در بین اهالی روستاهای منطقه به شهر اورامان معروف است و یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی کردستان است و به اعتقاد آنان این روستا زمانی شهری بزرگ بوده و مرکزیتی خاص داشته است و به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز (حکومت) ناحیه اورامان یاد می کنند . وضعیت خاص روستا از نظر معماری و همچنین مراسم خاص (مراسم سالانه پیرشالیار) و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت آن در گذشته است .

  اورامانات

  تالاب زریوار

  تالاب زریوار به عنوان یک واحد اکولوژیکی و یک اکوسیستم آبی در کردستان پدیده‌ای بسیار زیبا و نادر می‌باشد. زریوار با قرار گرفتن در یک دره طولی نسبتاً وسیعی از دو طرف غرب و شرق با کوههای پوشیده از جنگل احاطه شده‌است. پوشش غالب اراضی در این منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل می‌دهند. که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی بوده و در حالیکه سایر گونه‌های جنگلی دیگر مانند گلابی وحشی، زالزالک، بادام در شیبها و نقاط مختلف آن خودنمایی می‌کند.

  زریوار

  حمام وکیل الملک

  حمام وکیل الملک بخشی از عمارت وکیل الملک و هم قدمت با آن است. عمارت وکیل الملک در دوران زندیه توسط حاج محمد رشید بیگ وکیل احداث شده و به تدریج تکمیل شده است. این بنا چندین بار تعمیر و بازسازی شده و در نهایت توسط امان الله وکیل الملک به مجموعه‌ای از چند ساختمان، حیاط و باغ تبدیل شده است. به نظر می‌رسد .حمام وکیل الملک برای استفاده شخصی خانواده وکیل الملک ساخته شده است. حمام وکیل الملک در زیرزمین عمارت وکیل الملک قرار دارد.

  این حمام به سبک حمام های آن دوره دارای دو حمام گرم و سرد است. آب انبار، میان در، گرم خانه، خزینه، خلوتی، آتش دان، فضاهای هشتی و سرویس بهداشتی از جمله بخش های تشکیل دهنده حمام وکیل الملک هستند. سقف حمام به شکل منحنی است و تمام دیوار های آن آهک بری شده است. نقوش هندسی، گیاهی و حیوانی بر روی دیوارها از جمله تزئینات این حمام قدیمی است که به زیبایی حمام اضافه کرده است.

  رود سیروان

  رودخانه سیروان کرمانشاه یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های ایران در غرب کشور است. این رودخانه در استان‌های کرمانشاه و کردستان قرار دارد و در بین سنندج و کرمانشاه در منطقه‌ای به نام هورامان واقع‌شده است. سیروان به معنی روان پاک است. این رود پس از طی مسیری طولانی درنهایت وارد اقلیم کردستان عراق می‌شود و درنهایت به دریاچه سد دربندیخان می‌ریزد. نام این رود در زبان فارسی همان سیروان است، ولی در زبان عربی نام این رود دیالی می‌گویند.

  این رودخانه دارای مسیری پرپیچ‌وخم و طولانی است . بیشتر در دره‌ها و بین کوه‌ها جریان دارد. در بعضی مناطق نیز از بخش‌های تخت و صافی عبور می‌کند، که عمده‌ترین مقصد گردشگران و طبیعت گران همین مناطق تخت می‌باشند.

  بیجار

  بیجار ، یکی از شهرهای استان کردستان، مرکز شهرستان بیجار و از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است. بیجار در گذشته مرکز ولایت گروس بوده است. این شهر با ۱٬۹۴۰ متر ارتفاع از سطح دریا، از مرتفع‌ترین شهرهای ایران به حساب می‌آید، شهر بیجار از لحاظ ارتفاع ۷۷۰ متر از تهران و ۴۲۵ متر از سنندج بلندتر است. فاصله شهر بیجار تا سنندج مرکز استان کردستان ۱۴۲ و تا شهر تهران ۴۷۲ کیلومتر می‌باشد. شهر بیجار از شمال غربی به کوه نقاره کوب با ارتفاع ۲٬۲۱۰ متر و از مغرب به کوه نِسار با ارتفاع ۲٬۳۵۰ متر و از جنوب غربی به کوه بادامستان با ارتفاع ۲٬۲۲۵ محدود می‌شود. بیجار منطقه‌ای کوهستانی است، با آب و هوایی سرد و خشک.

  جمعیت این شهر بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ برابر با ۴۷٬۹۲۶ نفر می‌باشد. اهالی شهر بیجار به زبان کردی سورانی با لهجهٔ گروسی (به کردی: گه‌ڕووسی) سخن می‌گویند، همچنین در منطقه بیجار گروس به گویش‌های کلهری و گورانی نیز تکلم می‌کنند.

  رزرو هتل در کردستان                تور طبیعت گردی کردستان                        بلیط هواپیما به سنندج