• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • رشت شهر باران و غذا

  رشت شهر باران و غذا

  رشت شهر باران و غذا مرکز استان گیلان بوده و تقریباً در مرکز جلگه گیلان قرار گرفته است.شهر رشت، از قدیم آباد و مسکونی بوده و ساکنان اصلی آن را گیلها (قوم گیل) تشکیل می دهند. در منابع تاریخی آمده است که این شهر به احتمال قوی، قبل از اسلام، در زمان ساسانیان وجود داشته است.
  در دوران صفویه، مرکز گیلان پس از فومن به رشت منتقل گشت . که موجب فزونی اهمیت بیش از پیش این شهر گردید. رشت را در گذشته ، دارالعماره دارالمرز نیز می نامیدند.

  رشت شهر باران

  این شهر در قدیم تنها راه ارتباطی و بازرگانی ایران (از طریق بندر انزلی) به اروپا بشمار می آمد. از زمان شاه عباس دوم تا اواخر حکومت قاجاریه ، شهر رشت مرکز تجاری بزرگی بوده است و کاروانهایی در این شهر برای خرید ابریشم توقف می کردند . کالاهای خود را از این طریق به بنادر دریای مدیترانه ارسال می داشتند .
  و اما غذا ،غذاهای گیلانی نه تنها به ذائقه رشتی ها بلکه به ذائقه خارجی ها نیز خوش می آید.
  به طوری که دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو پیشنهاد داده است تا شهر رشت به عنوان “شهر خلاق غذا” در یونسکو ثبت شود.
  والکساندر شودزگو شاعر، اسلام شناس و ایران شناس لهستانی در کتاب «سرزمین گیلان» درباره غذای گیلانی ها این طور نوشته است:
  مردم گیلان ماهی شور را بیشتر به عنوان چاشنی به کار می‌برند تا این که به عنوان یک رکن اساسی غذا .

  غذای اصلی گیلانی‌ها عبارت است:

  از چلو (برنج پخته با آب) و تکه‌ای ماهی شور. مردم در مراکز بزرگ جمعیت در این منطقه نان مصرف نمی‌کنند.
  بیش از ۱۷۰ غذای محلی در گیلان پخته می‌شود.به عنوان مثال غذاهای میرزا قاسمی، ناز خاتون، ترش تره، باقالا قاتوق، ماهی فویج ، فسنجان، انار بیج، غوره آویج، سیرقلیه، گل در چمن، کال کباب از پرطرفدارترین و تنها بخشی ازغذاهای گیلان میباشند.

  میرزا قاسمی

  میرزا قاسمی
  یکی از معیارهای خوشمزه و خوش عطر بودن میرزاقاسمی، کبابی بودن بادمجان است.
  این غذای لذیذ ترکیبی از بادمجان کبابی، سیر فراوان، گوجه تازه و تخم مرغ است که هم با برنج و هم با نان سرو می شود.

  داستان میرزا قاسمی

  حکایت از آنجا شروع می‌شود که میرزا قاسم خان قاجار، حاکم گیلان در دهه ۱۲۳۰، علاقه زیادی به آشپزی و طبخ غذاهای جدید داشت و به همین دلیل همیشه غذاهای جدیدی را امتحان می‌کرد. اما یک روز که در حال ترکیب مواد مختلف بود. با ترکیب بادمجان، گوجه و سیر توانست به طعم بی‌نظیر میرزاقاسمی دست پیدا کند. او این غذا را در سراسر گیلان بانام میرزاقاسمی رواج داد . بعدازاینکه به حاکمیت فارس برگزیده شد. میرزاقاسمی را در استان فارس هم رواج داد. وی را پس از فوت در جوار آرامگاه حافظ شیرازی به خاک سپردند.

  باقالا قاتوق

  باقالا قاتوق
  اساس این غذا همان طور که از نامش بر می آید باقالی است. برای تهیه این غذای خوشمزه به باقالی پوست کنده، شوید خشک، سیر کوبیده، نمک و زردچوبه و تخم مرغ نیاز دارید.یکی از مهمترین رکن این غذا بودن کولی شور(نوعی ماهی شمالی) یا ماهی دودی اعلا در کنار آن است که جزء لاینفک باقالاقاتق است.
  ترش تره
  گیلانی ها با سیر، تخم مرغ، آب نارنج یا آبغوره، انواع سبزی جات معطر (تره، جعفری، گشنیز، اسفناج و کمی نعناع و چوچاق) خورشی به نام ترش تره تهیه می کنند. که با نان یا برنج سرو میشود . در کنار آن باقالی خشک،سیر و ترب سفید یا سیاه هم میخورند.

  فسنجان (آغوز خورشت)

  فسنجان
  خورشت فسنجان یا به اصطلاح خود گیلانی ها آغوز خورشت یکی از غذاهای اصیل است . که در مراسمات، خصوصا عروسی ها در کنار پیاز خورشت سرومیشود . (البته در گذشته ها بیشتر).
  گردوی آسیاب شده و رب انار محلی به همراه اردک یا مرغابی و یا مرغ وبعضا گوشت چرخکرده قلقلی . (که بیشتر تهرانی ها و دیگر اقوام ایران ازآن استفاده میکنند) برای تهیه فسنجان به کار میرود.

   

  خورشت سیر قلیه

  سیر قلیه
  سیر قلیه یک خورشت بسیار خوشمزه گیلانی است . که در فصل زمستان طرفداران زیادی دارد.
  برگ سیر تازه سرخ شده با تخم مرغ ،اردک یا مرغ ،لپه،و ادویه جات از اجزای تشکیل دهنده این غذاست.

   

  کال کباب

  کال کباب

  کال کباب در واقع یک پیش غذای لذیذ گیلانی است . که انار، گردو، سبزی های معطر (چوچاق، نعناع، خالواش)، سیر، بادمجان کبابی، آب انار، نمک و گلپر مواد تشکیل دهنده آن هستند.در واقع در کنار غذاها به عنوان یک نوع ترشی نیز خورده میشود .

   

   

   

  انار بیج

  انار بیچ
  این خورشت بسیار خوشمزه با گوشت قلقلی، سبزیجات معطر نظیر تره، جعفری، گشنیز ،چوچاق، گردو، رب انار و خود دانه های انار تهیه می شود. ظاهر این خورشت شبیه فسنجان است با یک سری تغییرات و طعمی متفاوت از فسنجان . باید حسابی غلیظ و جا افتاده باشد.فسنجان و انار بیج در کنار ترب سیاه و یا ترب سفید ترکیب فوق العاده ای را به وجود میاورد .

   

   

  کته کباب (غذای پرطرفدار گیلانی ها )

  کته کبابی
  کته کباب یا پلوکباب رشتی یکی از غذاهای رایج و معروف استان گیلان به شمار می رود. گیلانی ها برای آماده کردن این غذای لذیذ از گوشت گوساله استفاده می کنند . برای نرم کردن آن از شیره انجیر کال یا کیوی با پیاز و فلفل و نمک استفاده میکنند . سپس آن را کباب می کنند. این غذای بسیار خوشمزه همیشه در کنار بشقابی از مزه های لذیذ مثل باقالی خام، خیار و اَشپل ماهی و البته کته سرو می شود .

   

   

   

  ماهی فویج یا فیبیج(ماهی شکم پر گیلانی)

  ماهی فیویجبرای تهیه ماهی فویج به ماهی سفید( نسبت به دیگر ماهی ها خوشمزه تر میشود) گردو، سبزی معطر (پونه، گشنیز، چوچاق، نعناع، خالواش، برگ سیر) پیاز و رب انار نیاز است . درصورتی که ماهی اشپل داشته باشد آن را با دیگر مواد مخلوط کرده وداخل شکم ماهی ریخته و آن را میدوزیم . در نهایت میتوانیم به دو روش یا آن را سرخ کنیم و یا داخل فویل پیچیده و در فر آن را آماده سازیم.

  حتما برای سفر به رشت شهر باران و غذا با قوی سیاه تماس بگیرید ما تور های طبیعت گردی و بومگردی فوق العاده زیبایی به سرزمین زیبای گیلان داریم .