• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • قلعه رودخان (گیلان)

  قلعه رود خان قلعه ای افسون شده در قلب جنگل

  قلعه رودخان یا قلعه حسامی نام یک قلعه باشکوه متعلق به دوران سلجوقیان است که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهر فومن در روستای رود خان ساخته شده و مساحت آن 2.6 هکتار ، 65 برج و کانکس و 1500 متر است. دیوار بلند قلعه رود خان 30 کیلومتری شهر فومن است. برخی از کارشناسان بر این باورند که این قلعه تماشایی در زمان ساسانیان در زمان حمله اعراب به ایران ساخته شده است. در دوره های بعدی قلعه چندین بار مرمت و مرمت شده است. قلعه رود خان در دوره سلجوقیان بازسازی شد و یکی از پایگاه های جنگ اسماعیلیه بود. معماری این قلعه تماشایی نیز بسیار شبیه بناهای تاریخی مغولستان است. قلعه رود خان از مواد کاملاً طبیعی ساخته شده است.

  قلعه رودخان

  قلعه ای خیره کننده در قلب جنگل انبوه که هنوز هم با شکوه خود پابرجا است، اکنون به یکی از مهمترین نقاط گردشگری شهر فومن و استان گیلان تبدیل شده است. این قلعه تاریخی با ساختار و معماری منحصر به فرد و ویژگی های خاص استراتژیک و رزمی در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

  کشف قلعه رودخان

  برای اولین بار در سال 1830 قبل از میلاد ، دانشمند لهستانی ، الکساندر بور  هنگام تحقیق درباره بافت تاریخی گیلان ، قلعه رود خان را کشف کرد و محل این قلعه را در یادداشت های خود ثبت کرد. این قلعه مهم تاریخی که مدتها مرکز حکام گیلان بوده است ، یکی از بزرگترین و باشکوه ترین سنگرهای نظامی ایران است.

  نام گذاری

  از آنجا که این قلعه تاریخی در مجاورت رودخانه ساخته شده است ، رود خان نامیده می شود. قلعه رود خان همچنین به عنوان “قلعه هزار پله” ، “حسامی” ، “ساگ سار” و “ساگ سال” نامیده می شود.

  درباره

  قلعه رود خان از دو قسمت ارگ یا ارگ (محل زندگی حاكم و حرمسرا وی) و قورخانه (محل زندگی سربازان) تشكیل شده است. ارگ غربی از دروازه ورودی ، چشمه ، حوض ، آب انبار و انبار ، حمام ، شاه نشین و تعدادی از واحدهای مسکونی تشکیل شده است که توسط برج ها و پادگان ها احاطه شده  قلعه رود خان به طور کلی دارای دو Args و شانزدهGharavol-khaneh (اتاقی است که نگهبانان یک واحد نظامی در آن مستقر هستند). ارگ یا شاه قلعه در دو طبقه با آجر ساخته شده است و خانه غار اول خانه دو طبقه با پنجره های متعدد است.

  قلعه رود خان

  40 برج دیده بانی وجود دارد که قلعه را احاطه کرده  ، اتاق های هشت ضلعی پوشیده از گنبد طاقدار. برج دیده بان ، با اتاق های هشت ضلعی پوشیده از طاق های گنبدی ، قلعه را احاطه کرده است. در اطراف دیوارها و برج ها حفره های شیب داری وجود دارد که برای شلیک و ذوب ریخته شده است. لازم به ذکر است که در طول تاریخ قلعه ، دشمن هرگز به این قلعه نفوذ ناپذیر نفوذ نکرده است.

  دروازه قلعه

  ورودی یا دروازه قلعه در ضلع شمالی واقع شده است. در دو طرف دروازه دو برج عظیم عظیم ساخته شده که در بالای آن کتیبه ای ساخته شده است و هم اکنون در موزه رشت نگهداری می شود.

  از روستای رود خان گرفته تا خود قلعه ، مناظر بسیار زیبایی وجود دارد که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. حمل و نقل با ماشین تا فاصله 1.5 کیلومتری از قلعه امکان پذیر است. اگر می خواهید قلعه را ببینید ، باید 935 (تقریباً 1000) پله از روستا تا خود قلعه بالا بروید ، به همین دلیل قلعه رود خان را “قلعه هزار پله” نیز می نامند که به معنی هزار پله است.

  قلعه رودخان ، بزرگترین قلعه آجری ایران و یکی از دیدنی ترین ، توریستی ترین و جاذبه های تاریخی ، در قلب طبیعت واقع شده و لذت بازدید از طبیعت گردی را با بازدید از بناهای تاریخی فراهم می کند. مسیر رسیدن به این قلعه شگفت انگیز بسیار زیباست.

  آژانس مسافرتی قوی سیاه پارسیان