• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • مسجد علیشاه

  آشنایی با مسجد قدیمی و تاریخی علیشاه تبریز

  مسجد علیشاه تبریز در فاصله سال های ۷۱۶ الی ۷۲۴ هجری قمری به وسیله تاج الدین علی شاه جیلان تبریزی وزیر اولجایتو و ابوسعید بهادرخان ساخته شده است. مسجد علیشاه در مرکز شهر تبریز و در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد. مسجد علیشاه تبریز یکی از بلند ترین دیوار های تاریخی کشور و نماد شهر تبریز است که سبک معماری آن به شیوه آذری و معمار آن استاد فلکی تبریزی ذکر شده است. این بنا در زمان شاه عباس میرزای قاجار به عنوان محل قورخانه و مخزن مهمات لشکر تبدیل شد و به همین سبب نام ارگ به آن دادند.

  امروزه تنها بخشی از دیوار های عظیم و محراب بسیار بلند این مسجد برجای مانده که خود موید شکوه روزگار آبادانی آن است. دیوار های موجود در حقیقت دیوار ایوان طاقداری است که عنصر اصلی مسجد علیشاه به شمار رفته است. این دیوار ها بدون شک قسمتی از ایوان مستطیلی بزرگی است که به نوشته منابع مکتوب به تقلید از ایوان مداین ساخته شده بود.

  تور لحظه آخری کیش   تور لحظه آخری ترکیه   رزرو بلیط هواپیما

  مسجد علیشاه

  در بالای راس محراب، سه طاق برجسته در داخل دیوار ساخته شده است . هره ها و پیش آمدگی های دیوار به وسیله تیر چوبی نگه داشته شده و مقطع طولی روکش در دو طرف محراب ،مساوی و یکسان نیست. دهنه طاق محراب ، سی و هشت قدم و ارتفاع آن از سطح کف محراب تا انتهای طاق در حدود 26 متر است.

  ظاهرا به جهت استحکام و ارتفاع بسیار این بنا ، از روزگار صفویه، از آن به عنوان قلعه و مقر دیده بانی استفاده می شده است، شاید به همین دلیل باشد که نظامیان عثمانی به هنگام فتح تبریز به خراب کردن آن اقدام کردند.

  در حفریات باستان شناسی این محل، بقایای کوره های آهن گذاری که جهت ریخته گری گلوله های توپ مورد استفاده قرار می گرفت نیز کشف شده است.

  مسجد علیشاه

  در پایان باید اشاره کرد که اجرای چنین طرحی در آن دوره ، گویای منابع مادی و قدرت حاکمان آن دوره و عشق و علاقه آن ها به معماری بوده است اشاره می کند.

   

  آژانس مسافرتی قوی سیاه پارسیان

  اینستاگرام