• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • موزه چهار فصل استان مرکزی(جاذبه گردشگری اراک)

  موزه چهار فصل استان مرکزی

  موزه چهار فصل اراک یکی از زیباترین آثار معماری و کاشیکاری ایران در قرون اخیر است و یکی جاذبه گردشگری اراک که جذب توریست بالایی را به همراه دارد به شمار می رود.

  ساختمان حمام چهار فصل حدود 100سال پیش و در حکومت احمد شاه قاجار توسط شخصی به نام محمد ابراهیم خوانساری ساخته شده است.

  این حمام چهار فصل حدود 1600 متر مربع مساحت داشته و از چهار بخش مجزا مردانه ، زنانه ،حمام ویژه اقلیت های دینی و حمام خصوصی تشکیل شده است.

  سقف گنبدی شکل ،کاشیکاری های هفت رنگ، ستون های کاشیکاری شده، نقوش و… از جلوه های زیبای هنرنمایی معماران این بنای 1640 متر مربع است ،که 3تا 3.5 متر پایین تر از خیابان اصلی ساخته شده است که تا هم گرم بماند و هم در مسیر جریان آب قنات قرار بگیرد.جاذبه گردشگری اراک

  این بنا سالیان زیادی است که کاربری اصلی خود را کنار گذاشته است، و علاوه بر اینکه پیکره های مومی که روایتگر بخشی از تاریخ این شهر است، که روش زندگی و آداب و رسوم این مردم در دوران قاجار هستند، را میزبانی می کند، که در آن جا وسایل های کهن از تاریخ استان مرکزی و دیگر استان ها را نیز در خود به نمایش گذاشته است تا گردشگران ضمن قدم زدن در دهلیز ها، هشتی ها ،و جای جای این بنای کهن با روایاتی از تاریخ این سرزمین و دیگر نقاط کشور آشنا شوند.موزه چهار فصل

  رزرو بلیط هواپیما در کمترین زمان

  تاریخچه حمام چهار فصل

  این اثر ارزشمند در سال 1356 به شماره 1339 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید پس از اتمام عملیات مرمت و بازسازی ، به عنوان موزه باستان شناسی و مردم شناسی اراک بازگشایی شد.

  حاج محمد ابراهیم خوانساری از بزرگان آن روز شهر بود، برای حل این مشکل پیشقدم شد تا حمام بسازد که همه مردم و اقلیت ها با رعایت مسائل شرعی به آسانی از استفاده کنند. حاج محمد محمد ابراهیم دستور داده بود که حمام را روبه روی قلعه وی بسازند. این حمام تنها حمام کشور است که در آن قسمتی مجزا برای اقلیت های مذهبی وجود دارد.

  حمام چهار فصل

  جاذبه های ترکیه که تابحال از آنها چیزی نشنیده اید ( کلیک کنید )

  موقعیت موزه چهار فصل

  بنای حمام چهار فصل در ضلع شرقی خیابان شهید بهشتی قرار دارد و در مجموع دارای چهار در است که دو راه از طریق خیابان اصلی شهید بهشتی و دو راه دیگر از طریق محله شهرداری و محله مسجد محمد ابراهیم در جنوب حمام است.

  معماری حمام چهار فصل

  این حمام از نقوش و از کاشی کاری های زیبایی در آن جا به کار برده شده است که دارای نقوش بسیار زیبای انسانی ، حیوانی ، گیاهی با کاشی های خشتی و قالبی و فتیله ای با نقوش گیاهی اسلیمی و ختایی و نقوش هندسی شامل پیچک ها ،گل و بوته ، برگ و برگچه است و نقوش انسانی شامل نقش سربازان با لباس دوره قاجار است و رنگ های به کار رفته در کاشی ها بیشتر زرد ، لاجوردی ،فیروزه ای ، سبز ،سفید ، خاکستری ،قرمز و نارنجی است.

  کف حمام نیز با سنگ های سیاه ، ملات آهک کف سازی شده است.

  تور استانبول

   

  بخش باستان شناس موزه حمام چهار فصل

  این بخش بیشتر گرم خانه مردانه و هشتی ها ارتباطی ایجاد شده است و در آن ظروف سفالی ، شیشه ای ،آثار مفرغی اول ق. م ، سکه های تاریخی به نمایش در آمده است.

  حمام چهار فصلآژانس مسافرتی قوی سیاه پارسیان

  اینستاگرام